Památky v Barceloně

Památky v Barceloně

Barcelona v sobě snoubí staré a nové, tradiční a moderní. Gotické chrámy, paláce které pamatují všechny španělské krále, křivolaké uličky. Tomu všemu jako by moderní stavby geniálního Gaudího neměly konkurovat, ale nasadit pomyslnou korunu.

Milovník výtvarného umění v Barceloně zkrátka neví, kam se má dřív koukat. Určitě by však neměl vynechat několik následujících míst.

La Ramblas – živé srdce města

Hlavní osou centra města je proslulá ulice La Ramblas. Turista má pocit, že se tu soustřeďuje veškerý život katalánské metropole. Ulice, která vede dolů z ústředního náměstí Plaza Catalunya, totiž překypuje čilým ruchem. Na konci La Ramblas můžete obdivovat památník Kryštofa Kolumba, který se nachází nedaleko barcelonského přístavu. Ve dne tu turisté potkávají živé sochy a dá se posedět na některé z desítek zahrádek. Ale tahle ulice zdaleka nespí ani v noci!
Východně od La Ramblas mohou milovníci starých domů bloudit v unikátní Gotické čtvrti. Najdete tu úzké spletité uličky, kavárničky, prastaré domy, které vás svým zevnějškem přenesou do období středověku. Čtvrti, obehnané římskými hradbami, vévodí gotická katedrála sv. Kříže a sv. Eulálie.

Za Picasem do muzea

Obrazy jednoho z nejslavnějších malířů historie si nenechte ujít v Picassově muzeu. Naleznete ho na ulici Montcada nedaleko stanice metra Arc de Triomf Station, která leží na první linii podzemky. Otevřeno je denně kromě pondělí od desíti do osmnácti hodin. Vstupenka se dá koupit i přes internet a vyjde na 11 eur.

V centru poblíž La Ramblas můžete navštívit i Muzeum současného umění na Plaça dels Àngels. Zde mají naopak zavírací den v úterý. Plné vstupné vyjde na 9 eur, snížené na 7 eur. Nedaleko Kolumbova sloupu zase dobrodružnější povahy láká Námořní muzeum. Pohled na město jako na dlani se naskytne návštěvníkům vrchu Montjuic. Svézt nahoru se můžete hned dvojí lanovkou. Jedna končí přímo na pláži San Sebastia.

Barcelona jako živé muzeum Gaudího

V katalánské metropoli návštěvníci obdivují minimálně čtyři významné Gaudího stavby a projekty. Tou nejznámější je katedrála Sagrada familia, jejíž stavba započala roku 1883, a dosud nebyla zcela dokončena. Fasáda a střecha se pyšní desítkami a desítkami originálních fiál, soch a chrličů. Vstup do dosud nedokončeného interiéru také stojí za to. Za základní vstupné bez průvodce zaplatíte 13,50 eur, snížené vyjde na 11 eur. Jedinečnou možnost prohlédnout si detaily na vnějším plášti chrámu skýtá vyhlídka z věže. Výtah vás na ni zaveze za 4,50 eur. Pozor, děti mladší šesti let z bezpečnostních důvodů nahoru nesmí. Ty ve věku do 14 let pak musí mít dospělého průvodce. 

Fajnšmekři ve městě objeví také další Gaudího stavby, například domy Casa Batló a Casa Milá či park Güell. V něm najdete takové detaily jako jsou lavičky vykládané barevnými střípky keramiky.

V akváriu potkáte i třímetrového žraloka

Rodiny s dětmi jistě potěší návštěva největšího evropského podmořského akvária. Naleznete ho v barcelonském přístavu a vstupné činí zhruba 19 euro pro dospělého a 14 euro pro děti. Akvárium nabízí pohled na několik obrovských nádrží plných exotických ryb, včetně podmořského tunelu s pojízdným chodníkem, kterým se svezete pod nádrží s třímetrovými žraloky. Otevřeno mají každý den od půl desáté dopoledne až dlouho do večera. V létě se areál zavírá až ve 23 hodin.

Tam, kde válí Lionel Messi

V Barceloně najdete také několik památek spojených se sportem. V zázemí slavného fotbalového stadionu Nou Camp čeká na všechny fanoušky týmu Lionela Messiho muzeum věnované historii klubu. Expozici vévodí osmimetrová interaktivní dotyková obrazovka. Dospělí zaplatí za vstup 23 eur, děti 17.
Ve městě se také nachází olympijský stadion – dějiště letních olympijských her v roce 1992.