Městská hromadná doprava

Pod zemí, po kolejích i z ptačí perspektivy. Tak se cestuje v Barceloně

Doprava v Barceloně funguje velmi dobře a je zajišťována linkami metra, tramvají, autobusů a příměstských vlaků podobně jako u nás. Ve městě lze využít také několik lanovek, hned dvě vozí zájemce na vrch Montjuic. Integrovaný dopravní systém město dělí na šest tarifních zón. Běžnému návštěvníkovi katalánské metropole však bohatě stačí lístky pro zónu 1. Ta obsahuje celé město i jeho blízké okolí.

Jízdenka v přepočtu za padesát korun

Základní jízdenka v první zóně vyjde na 2 eura, tedy asi padesát korun. To je sice na české poměry dost, jízdenka ovšem platí 75 minut a může se s ní libovolně přestupovat. Vzhledem k hustotě zdejší dopravní sítě tak za padesátikorunu zvládnete projet spoustu míst.

Turistům se však může vyplatit hromadná jízdenka pro deset jízd, která přijde na 9,25 eur. Případně je možné si koupit pas na jeden či více dní. Jednodenní dopravní pas přijde na 6,95 euro, to je asi 170 korun. Pětidenní pas stojí 28 euro, tedy asi 700 českých korun.

V sobotu se metro nezastaví

Barcelona je pod zemí protkána hustou sítí linek metra. Jsou označené L1, L2, L3, L4, L5, L9, L10 a L11 a každá linie má svoji barvu. Velkou výhodou zdejší podzemky je její pracovní doba. Od neděle do čtvrtka jezdí soupravy od pěti ráno do půlnoci. V pátek, kdy místní i turisté vyrážejí do centra za zábavou, metro funguje až do dvou hodin ráno. A v sobotu, to se vůbec nezastaví. Čtyřiadvacetihodinový provoz má metro i o všech svátcích. 

Metro jezdí v častých intervalech, čas nejbližšího odjezdu zjistíte na moderních tabulích na nástupišti. S pomocí podzemky se dostanete ke všem důležitým památkám. Jízdenku je třeba vsunout do turniketu, který se před vámi otevře, a teprve pak můžete vstoupit do metra.

Tramvaj jako vyhlídkový vůz

Barcelonu křižuje také šest tramvajových linek označených T1 až T6. Soupravy jezdí na povrchu města ve stejném režimu jako metro. Intervaly pak jsou zhruba 15 minut. Projížďka tramvají je skvělá příležitost k tomu, abyste si prohlédli město. Linky totiž vedou i na místa, kam vás metro nezaveze. Zdejší tramvaje jsou velmi dobře uzpůsobené pro vozíčkáře. Jezdí tu moderní soupravy.

Na bus se zeptejte v hotelu

Více než dvě stovky. Tolik autobusových linek jezdí v Barceloně. Jízda autobusem se vyplatí tomu, kdo se ubytuje v hotelu, který není v dosahu metra. Na správnou linku je ovšem nejlepší se zeptat přímo na recepci. Autobusy mívají asi desetiminutové intervaly odjezdů. Zajíždějí třeba na pláž nebo do samotného centra. Na Placa de Catalunya například jezdí autobusy z letiště El Prat. Na Katalánském náměstí také zastavuje většina nočních autobusů.

Místní specialitou jsou lanovky. Město plné architektonických skvostů můžete obdivovat třeba ze závěsné kabiny, která vás vyveze z přístavu na vrch Montjuic. Jedna jízda vyjde na 10 eur, při hromadné jízdě alespoň 14 osob pak každý zaplatí 8 eur. Tahle lanovka funguje v létě od deseti dopoledne do devíti hodin večer.

Na Montjuic ovšem jezdí i pozemní lanovka podobná té petřínské. Můžete na ni přesednout ve stanici metra Paral·lel, která je na třetí linii. Jízda nahoru je součástí integrovaného systému a pokud máte běžnou platnou jízdenku, nemusíte už nic doplácet. Jinak svezení přijde na 2 eura.