Jídlo v Barceloně

Barcelona: pánev plná katalánských dobrot

Pokud jste gurmáni, v Barceloně si vyloženě pochutnáte. Narazíte zde pochopitelně na středomořskou kuchyni, takže se můžete těšit na pokrmy z čerstvých ryb a mořských plodů, také na spoustu zeleniny a samozřejmě kvalitního vína. Zaplatíte o trochu více než u nás, ale nebudete litovat!

Katalánská kuchyně, to je spousta zeleniny a plodů moře

Katalánská kuchyně je hodně podobná té španělské. Je velmi pestrá a v zásadě také zdravá. Obsahuje dostatek ryb, mořských plodů a zeleniny. Typickou snídaní je chléb s rajčetem – bílý chléb pokapaný olivovým olejem a potřený rajčetem doplněný třeba chorizem, tedy pikantním salámem.

Oběd bývá na rozdíl od českých zvyklostí spíše lehčí. Zásadním jídlem celého dne je večeře, která se podává na naše poměry velmi pozdě – často až kolem desáté hodiny. Pro celé Španělsko je typickým pokrmem paella. Sestává z rýže, mořských plodů a ryb, a navíc se přidává i kuřecí maso. Zaplatíte za ni kolem 10 euro, tedy asi 250 korun za porci.

Dalším oblíbené jídlo jsou tapas, což můžeme přeložit jako jednohubky, i když mohou představovat plnohodnotnou večeři. Tapas si vybíráte z pultu a může jít o kousky šunky, sýra, krevety, sušené švestky zabalené v šunce, kvalitní salámy atd. Pojídají se často večer a servírují je například v tzv. tapas barech.

V Katalánsku se hojně konzumují ryby, drůbež (často připravovaná na bylinkách nebo s rajčaty), steaky a také těstoviny, například plněné cannelloni. Katalánsko dalo světu také známý dezert Crema catalana, který je podobný pudingu a ovoněný skořicí. Specialitou barcelonských ulic jsou také osvěžující vafle, prodávané přímo na ulicích ve stáncích. Tahle dobrota rozhodně stojí za vyzkoušení.

Vodu v Katalánsku téměř nepijí. Tady teče proudem víno

Kohoutková voda ve Španělsku často nebývá běžně pitná. Nejobvyklejším nápojem je víno, které je zde velmi kvalitní a za vynikající ceny. Z místních odrůd vyzkoušejte Rioju a dezertní víno Malaga. Sangria, tedy lehké víno s ovocem, je považována za nápoj skutečně velmi obyčejný a levný, nejde o luxusní pití.
Katalánci si potrpí i na likéry. Ty zdejší jsou velmi kvalitní, známý je například likér s anýzem. Nejlevnějším nápojem v restauraci bývá pivo. Samozřejmě tu dostanete i ta česká.

Kam na jídlo? Hledejte menu del dia

Ceny běžných obědů se v Barceloně pohybují od 10 euro výše. Nejvýhodnější je v restauracích hledat jídla z denní nabídky, tzv. menu del dia. Menší komplikací může být fakt, že meníčka většinou „komunikují“ pouze ve španělštině, podobně jako obsluha.

Například čtvrť Barceloneta je známá zejména rybími pokrmy, jako je například paella či arros negre – tedy rýže zbarvená dočerna speciálním inkoustem z olihní. Gotická čtvrť zase nabízí zejména tapas. Nepřeberné množství restaurací najdete na bulváru Ramblas a také na Katalánském náměstí. I tady si pochutnáte zejména na andaluské specialitě tapas.

Hned tři restaurace s vyhlášenou katalánskou kuchyní najdete v Barceloně pod názvem El Glop (ve čtvrtích Eixample a Gràcia). Například taverna El Glop se nachází na ulici Sant Lluís 24. Ochutnáte tu smaženou zeleninu nebo vynikající katalánský krém. Denní menu vyjde na 26 euro.

Cenově přívětivý řetězec restaurací nese název Origon 99,9 %. Jednu z nich najdete poblíž katedrály Sagrada familia na ulici Avda. Gaudí 8. Ochutnáte tu katalánskou kuchyni a za oběd zaplatíte třeba jen 6 euro.